pj & hosein

کرج

معرفي اجمالي کرج و فهرست آثار تاريخي – فرهنگي آن

 

پيشينه تاريخي

کرج که هم اکنون قسمت قابل توجهي از فشار جمعيت و کم آبي تهران را تحمل مي کند، از دوران پيش از تاريخ و باستان نيز سرزميني پرجاذبه و مرکز آب و آباداني بوده است. استعدادهاي طبيعي و منابع آبي فراوان سلسله جبال البرز، همچنين خاک حاصلخيز دامنه هاي البرز و دشت منتهي به آن براي اجتماعات بشري مناسب بوده است و دليل آن آثار باستاني ارزشمندي است که در گوشه و کنار اين جلگه وسيع و در حاشيه راههاي ارتباطي کهن قابل مشاهده است. تپه هاي آق تپه، مراد تپه و تپه مردآباد، قلعه هاي تاريخي تنگ گسيل و شهرستانک و آثار دوران اسلامي همچون برج ميدانک مغولي، پل و کاروانسراي صفوي، کاخ هاي قاجاري و کاخهاي رضا شاهي و محمدرضا شاهي حکايت از استمرار استقرارهاي پي در پي در اين منطقه دارد.

اطلاعات موجود حاکي است که کرج مدتي جزء مازندران و زماني قسمتي از ري بوده است و گاهي از روستاهاي طالقان يا شهرستانک محسوب مي شده است. تا پيش از حمله مغول رفت و آمد کاروانها بيشتر از راهي بوده که از طريق سگزآباد و شهريار به ري مي رفته. از اين دوره به بعد راه قزوين – کرج – ري به قبلي ترجيح داده شده است ولي اهميت کرج در دوره صفوي به دليل قرار گرفتن بر سر راه قزوين به تهران و تبريز بيشتر شده و کاروانسراها، پلها و قلعه هاي ايجاد شده در حاشيه اين جاده به آن هويت بخشيده است.

از مورخين معتبري که از کرج ياد کرده، مقدسي است. وي در قرن چهارم هجري قمري از کرج به عنوان يکي از قراي (قریه های) ري نام برده است.

در اوايل قرن هفتم هجري قمري ياقوت حموي نيز کرج را تابع ري دانسته است.

حمدالله مستوفي در قرن هشتم هجري قمري کن و کرج را از ولايات تابع طالقان برشمرده و در ذکر رودخانه هاي عراق عجم (اراک) از کوهرود نام مي برد که ويژگي هاي آن به طور دقيق قابل تطبيق بر روي رودخانه کرج است.

در قرون ميانه اسلام و پس از آن به ويژه در عهد آخرين پادشاهان صفوي که تهران مقر حکومتي دربار مي شود، مسير قزوين – کرج – تهران مورد توجه قرار مي گيرد و به احتمال فراوان کاروانسراي صفوي کرج قابل انتساب به همين دوره است.

کاروانسرای شاه عباسی کرج (مربوط به دوره صفوی) در مرکز شهر کرج

باشکوهترين دوره تاريخي، دوره قاجاريه به ويژه عصر فتحعلي شاه و ناصرالدين شاه بوده است. در اين دوره کرج به علت همجواري با پايتخت و قرار گرفتن بر سر راه ارتباطي سلطانيه و تبريز مورد توجه سليمان ميرزا نيز بوده است. مجموعه سليمانيه کرج به اين مقطع زماني تعلق دارد. در همين دوران سپاهيان زيادي از منطقه عبور کرده و يادداشتهايي از خود بر جاي نهاده اند که براي دسترسي به اطلاعات جامع تر مي توان به سفرنامه ها مراجعه کرد.

در جزوه اي که تحت عنوان "شناسنامه شهرستان کرج" توسط فرمانداري اين شهرستان تهيه شده در مورد وجه تسميه نام کرج چنين آمده است:

کرج از کلمه کراج به معني بانگ و فرياد است. زيرا در تپه آتشگاه و کوههاي کلاک و قلعه دختر شهرستانک و بز قلعه اشتهارد در ايام تابستان براي خبر رساندن و ديده باني آتش افروزي مي شد و در موقع جنگ بدينوسيله از هجوم دشمنان با خبر مي شدند، در آن روزگار ممکن است، نام کرج، کراج بوده است.

در فرهنگ نفيسي کرج به معني گوي، گريبان، چاک و شکاف آمده و آن رودخانه ايست که در کوههاي شمال غربي ري جاري مي شد و بلوک شهريار و ساوجبلاغ را مشروب مي سازد و نام دهي است در کنار اين رودخانه که پادشاهان قاجار در آنجا بناها و قصرهاي عاليه برپا نموده اند. همچنين در کتب مختلف آمده، لفظ کرج از کلمه کرژ به معني کوهپايه است.

در مورد پيشينه تاريخي شهرستان کرج منابع مکتوب بسيار محدود است. براي پي بردن به تاريخ و گذشته آن و جبران اين محدوديت، لازم است ابتدا آثار مادي و ميراث هاي فرهنگي منطقه را جستجو کنيم و پس از دسترسي به مواد فرهنگي، آنها را شناسايي و معرفي نماييم تا بتوانيم راهگشاي پژوهشگران و باستان شناساني باشيم که علاقه به تحقيقات گسترده تر در اين محدوده از خاک ايران دارند و مايلند با شناساندن فرهنگ و تمدن اين سرزمين زواياي تاريک آن را روشن نمايند.

بررسيهاي باستان شناسي آثار فرهنگي – تاريخي و پژوهشها و مطالعات بعدي آن در هر مکاني کمک قابل توجهي به شناخت تاريخ، فرهنگ، آداب و رسوم، سنتها، مردم شناسي، جامعه شناسي و... مي کند و بررسي حوزه فرمانداري کرج نيز به همين منظور انجام شده است.

امامزاده محمد کرج

 

تاریخچه

قديمی ترين ماخذی که نام کرج در آن به ميان آمده کتاب نزهت القلوب به سال 740 (ه . ق ) توسط حمداله موستوفی تاليف شده و در اين کتاب نام کرج در ضمن ولايات عراق عجم (اراک) از توابع طالقان آمده .در باره نام کرج و وجه تسميه آن روايات مختلفی وجود دارد . بهترين نظر طبق مستندات تاريخی که از گويش و زبان محلی بر ميايدکرج به زبان تاتی از لغت کاوک يا کاواک ماخوذ است و به معنی ميان تهی است و منظور شهری است که درميان تپه واقع شده .روايت ديگر نام کرج را ماخوذ از کلمه کوه رج به معنی محلی که کوههای رديف شده دارد ميداند. و مورد ديگری که به آن اشاره شده نام کرج را منتج از واژه کراج به معنی بانگ و فرياد می داند .خلاصه معانی مختلف از کرج در فرهنگها موجود است که از جمله آنها ميتوان از ( چاک ؛ شکاف ؛ تراشه ؛ قاچ ؛ کوهپايه ؛ لنج يا قايق های بزرگ ؛ نام گياهی در منطقه ؛ دماغه کوه ؛ مبارز جنگجو ) را ميتوان اشاره کرد. در مجموع کرج طبق منابع و آثار باستانی منطقه ريشه های تاريخی و رِيشه باستانی و کهن دارد و در گذشته دهستانی بوده با آب و هوای مطبوع درميان باغات سر سبز و درختان ميوه و رود خانه ای پر آب که اين وضعيت تا اواسط دوره پهلوی ادامه داشته است و از آن زمان بافت سنتی کرج دچار تغيير و تحول چشمگيری می شود.

 

موقعيت و تقسيمات کشوري

شهرستان کرج واقع در عرض جغرافيايی 35/31 تا 36/32 و طول جغرافيايی 50/18 تا 51/26 با داشتن 1320 متر ارتفاع از سطح دریا و 2452 کيلومتر مربع وسعت شهری است در استان تهران‌ در غرب شهر تهران. جمعیت آن طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ برابر ۱٬۳۷۷٬۴۵۰ نفر می‌باشد و زبان غالب مردم منطقه فارسی است. کرج پس از تهران بزرگ‌ترین شهر مهاجرپذیر ایران است و با توجه به جوان بودن آن (نسبت به سایر شهرهای بزرگ ایران) هم اکنون به عنوان یکی از کلان شهرهای ایران محسوب می‌شود. بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵کرج پس از تهران، مشهد، اصفهان و تبریز، پنجمین شهر پرجمعیت ایران محسوب می‌گردد. بدین دلیل به مانند تهران بزرگ ، کرج را نیز با لفظ کرج بزرگ (کرج و حومه) نام می‌برند.

 

در تقسيمات کشوری کرج تابع استان دوم مرکزی بود و در سال 1357 در شمار شهرستانهای استان تهران قرار گرفت . در سال 1368 مساحت 5830 کيلومتر مربعی شهرستان کرج بين سه شهرستان جديد به نامهای کرج ؛ شهريار و ساوجبلاغ تقسيم شد. که اين منطقه به منطقه غرب استان تهران معروف ميباشد. خود شهرستان کرج دارای دو بخش: کرج مرکزی درشمال و بخش اشتهارد در جنوب است .محدوده اين شهرستان از شمال شرقی به جنوب غربی امتداد يافته است که شمال آن متصل به دامنه های جنوبی البرز است و بصورت کوهپايه ای و جنوب آن تقريبا بصورت هموار و دشتی است .

نقشه کلی شهرستان کرج : برای دیدن عکس روی لینک زیر کلیک کنین

http://img.imagedash.com/GBVQ.jpg

جنس خاک آن آبرفتی و زمينهای از نظر کشاورزی بسيار حاصلخيز است و رود کرج آنها را مشروب ميسازد . آب رودخانه کرج بسيار زلال و سبک است و بعنوان يکی از بهترين آبهای آشاميدنی جهان شناخته شده است.

 کرج با 2452 کيلومتر مربع وسعت در 35 کيلومتري غرب تهران و در دامنه جنوبي رشته کوههاي البرز قرار گرفته است. اين شهرستان از شمال به استان مازندران، از جنوب به شهرستان شهريار و استان مرکزي، از غرب به شهرستان ساوجبلاغ و قزوين و از شرق به تهران و شميرانات محدود است.

جلگه پهناور کرج با ارتفاع متوسط 1320 متر از سطح دريا در مسير راه ارتباطي وسايط نقليه حامل کالاهاي وارداتي و صادراتي از مرز ترکيه و آذربايجان و به مقصد تهران و بالعکس است.

کوههاي رفيع و پر ابهت البرز استان مازندران و کرج را از هم جدا کرده است.

 دهستان کرج در ميان دره هاي پرپيچ وخم البرز و در اطراف جاده چالوس قرار دارند.

نمایی از جاده کرج - چالوس

از تونل کندوان تا روستاي مراد تپه در غرب اشتهارد، حوزه فرمانداري کرج را تشکيل مي دهد.

حوزه فرمانداري کرج در سال 1337 براي جمعيتي در حدود 35 هزار نفر و با وسعتي در حدود 5830 کيلومتر مربع تأسيس شد. اين شهرستان تا سال 1369 داراي چند بخش شامل: مرکزي، شهريار، رباط کريم و طالقان و اشتهارد بود، ولي پس از تبديل بخشهاي شهريار و رباط کريم و ساوجبلاغ به شهرستان چهار بخش از آن متنزع گرديد و در حال حاضر شامل دو بخش مرکزي و اشتهارد و هفت دهستان است.

بخش مرکزي با 6 دهستان به نامهاي: نسا، آسارا، آدران، کمال آباد، گرمدره و محمدآباد از تونل کندوان تا احمدآباد (مردآباد) را شامل مي شود.

بخش اشتهارد که از احمدآباد تا مرادتپه ادامه دارد، تنها يک دهستان به نام پلنگ آباد (رحمانيه) دارد.

 

آثار فرهنگي – تاريخي

در حوزه فرمانداري کرج بيش از 100 اثر با ارزش فرهنگي – تاريخي و هنري شناسايي شده و در گزارش بررسي و شناسايي اين منطقه درج گرديده که در اين مقاله به شرحي کوتاه درباره دهستان پرداخته مي شود.

 

آثار فرهنگي- تاريخي دهستان هاي نسا، آسارا و آدران

دهستان هاي نسا، آسارا و آردران در منطقه اي کوهستاني قرار داشته و آباديهاي آنها در دره هاي پرشيب و يا بر حاشيه مرتفع کوهها ايجاد شده است. ولي آبادي آدران نسبت به نسا و آسارا وسيع تر و بيشتر است و زمينهاي کشاورزي و باغات ميوه فراوان ترند به همين دليل از ديرباز در اين منطقه کشاورزي رونق بيشتري داشته و در نتيجه سکونت در روستاها مداوم و دايمي است.

 

آثار فرهنگي – تاريخي دهستانهاي کمال آباد، گرمدره، محمدآباد و شهر کرج

در اين محدوده از حوزه فرمانداري کرج آثار ارزشمند و قابل توجهي وجود دارد که خوشبختانه تعدادي از آنها توسط کارشناسان ميراث فرهنگي استان تهران و کرج معرفي شده و تعدادي نيز در حال مرمت و استحکام بخشي هستند. در اين ميان دو حمام قديمي واقع در روستاهاي هلجرد و بيلقان در عين سلامت و اهميت، کمتر مورد توجه قرار گرفته اند.

 

فهرست تعدادی از آثار و اماکن فرهنگی – تاریخی کرج :

 

 رديف – عنوان - موقعيت جغرافيايي

1-آتشگاه نکوجار (قلعه سنگي)-با لای کوه نکوجار

2-آسياب برجي-کرج شهرک فهميده

3-آسياب خرابه-کنار رودخانه شور

4-آسياب قديمي-جنوب روستای خور ارنگه

5-اسياب هلجرد - روستای هلجرد

6- آق تپه- مهرشهر کرج

7-آهنين راه و پل سنگي- دو کيلو متری شمل گچسر

8-اشتر سنگ کوه جارو- بالای کوه نکوجار

9- اطاقهای سنگی مرادتپه- 8کيلومتری جاده اشتهارد-بويين زهراجنب کوره آجر

10-امامزاده ابراهيم-7کيلومتری جاده کرج چالوس شمال پل خواب روستای کلوان

11-امامزاده ابراهيم ومحمد تقي- 5کيلومتری جاده کرج چالوس شمال پل خواب روستای ورزن

12-امامزاده احمدومحمود- محمد اباد کرج.زمينهای شهرسازی

13-امامزاده  ام کبری و ام صغری -شهر اشتهارد.ميدان امام خميني 

14-امامزاده پير پيران-مرکز روستای آتشگاه

15-امامزاده تقي-روستای کلاک بالا

16-امامزاده جعفر-مرکز روستای ارنگه

17-امامزاده چهار طا ق (ع) -جاده اشتهارد-10 کيلومتری اشتهارد

18-امامزاده چهل دختر-جنوب روستاي  کندور

19-امامزاده حسن-کيلومتر55 جاده کرج چالوس روستای حسنکدر.

20-امامزاده حسن-کرج بلوار امامزاده حسن

21-امامزاده حيدر-گر مدره. جاده قديم کرج

22-امامزاده خور-جاده چالوس-روستای خور

23-امامزاده رازق-جاده کرج اشتهارد سه راه جارو

24-امامزاده رضی الدين-7کيلومتری جاده کرج چالوس.شمال پل خواب روستای کلها

25-امامزاده زيد و رحمان(ع)-جاده اشتهارد-غرب روستای رحمانيه(پلنگ آباد)

26-امامزاده  سپهسالار-38کيلومتری جاده کرج چالوس تکيه سپهسار

27-امامزاده سليمان -ابهرک . ارنگه

28-امامزاده سه گنبدان(رحمان وزيد)-جاده کرج اشتها رد روستای رحمانيه

29-امامزاده سيجان  -جاده چالوس- روستای سيجان 

30-امامزاده سيد ابراهيم-جنوب روستای کندور

31-امامزاده شاهزاده حسين-روستای گواراب(جورا ب)

32-امامزاده شاهزاده عسگري-مرکز روستای خور ا رنگه

33-امامزاده طاهر  -مهر شهر کرج

34-امامزاده عبد الله-کرج مهر شهر غرب علی آباد گوته

35-امامزاده عبد اله و طاهر  -مرکز روستای کندور

36-امامزاده غيبي-محمد اباد کرج.کوچه ميثم تمار

37-امامزاده قا سم-محمد اباد کرج روستای سردا رآباد  

38-امامزاده قا سم(ع) و تپه آن -روستای حاجی آباد

39-امامزاده محمد-روستای سيجان ارنگه

40-امامزاده محمد-حصارک کرج

41-امامزاده هاشم و هارون-6کيلومتری جاده کرج چالوس.شمال پل روستای ليلستان

42-امامزاده ورزن-جاده چالوس - روستای  ورزن

43-بز قلعه-5کيلومتريجنوبی مختاری آباد

44-برج ميدانک-کيلومتر53 جاده کرج چالوس آبادی ميدانک

45-بقعه امامزاده عبد القهار-کرج شمال غرب.حاشيه شرقی قربه ده

46-بقعه شا هزاده سليما ن-5کيلومتری جاده کرج اشتهارد

47-پل قديمی (پل صفوي)-ورودی شهر کرج

48-تپه آهنگران-داخل روستای ايپک

49-تپه امامزاده سليمان-5کيلومتری جاده کرج .اشتهارد.

50-تپه امامزاده قا سم-محمد آبادکرج روستای سردا رآباد  

51-تپه ايپک-غرب. روستای  .ايپک

52-تپه پلنگ اباد-جاده کرج اشتهارد. روستای رحمانيه

53-تپه تل اسکي-شرق روستای  خورارنگه

54-تپه حيدر آباد-محمدآباد کرج. روستای حسين آباد

55-تپه خرم اباد-کيلومتر55 کرج اشتهارد

56-تپه دزد پر-مرکز روستای  خورارنگه

57-تپه راشته-روستای  راشته

58-تپه شنستون -2کيلومتری غرب دره گل گيله. روستای  شهرستانک

59-تپه شور قلعه پايين-جنوب روستای قلعه شور قلعه

60-تپه علی اباد-5کيلومتری شمال اشتهارد

61-تپه فردآباديار-کيلومتر8 جاده اشتهارد

62-تپه کاووسيه-شهر قدس-داخل باع شاهزاده(فرمانفرما يان)

63-تپه کرد چشمه-5کيلومتری جنوب پليس راه اشتهارد

64-تپه کرد چشمه-روبروی روستای جعفر آباد-داخل کوه

65-تپه مرد اباد-محمدآباد کرج.انتهای خيابان نصر

66-تپه ملک اباد خط آهن-جنوب کمانشهر-پشت راه آهن

67-تپه مهد يخاني-10کيلومتری شمال.قلمستان کرج روستای آتشگاه 

68-تپه های قزل حصار-داخل محوطه زندان

69-تپه های کندور -کيلومتر8 جاده کرج چالوس غرب روستای کندور

70-تپه های کندوان -يک کيلومتری غروب ورودی تونل کندوان

71-تپه های ورازان -کرج-پيشگاهنگی –بالای آزاراه کرج-قزوين

72-تپه های گلستانک -محمدآباد کرج.کوچه ميثم تمار

73- يزيد تپه اشتهارد -2 کيلومتری شمال اشتهارد

74-تپه های باستانی حسن بد چشم -15کيلومتری شمال.قلمستان کرج شمال آتشگاه روستای حسن بد چشم

75-تپه های باستان راشته-محمد آباد.کوی راشته

76-تپه های چهار طاق -15کيلومتری اشتهارد سمت راست-قلعه قديمي

77-تپه های دشت بهشت -محمدآباد کرج..کوچه ميثم تمار

78-تپه های مراد تپه -جنوب مرادتپه اشتهارد

79-چاله تپه-شمال روستای سليمان واقع در زمينهای هنرستان کشاورز

80-حسينيه سياديه-اشتهارد ميدان امام خميني

81-حمام بيلقان-کرج اول جاده چالوس  روستای بيلقان

82-حمام مصباح-کرج خيابان مصباح

83-حمام هلجرد-10 کيلومتری شمال کمال آباد روستای هلحرد

84-درخت امامزاده-روستاي  گواراب (جوراب)ارنگه

85-درخت پيرپيران-کرج جاده آتشگاه

86-درخت چنار حصار-محمد آباد کوی راشته

87-درخت سرو گوهر دشت-بلوار گوهر دشت کرج

88-درخت قديمي-کيلومتر3 جاده کرج چالوس مرکز روستای نوجان

89-درخت قديمی چوپ-کرج محله سر چوب خ سر چوب

90-درخت قديمی هلجرد-روستای هلحرد

91-درختهای آقادار-بر بلندترين قله شمال ولايت رود

92-زياتگاه سيد احمد-شمال روستای ابيک

93-غارکوه جارو-بالای روستای جارو-قاصدک

94-غار يخمرداد-4کيلومتری غرب گچستر 

95-غارهای ری زمين وسير اچال-کيلومتر 36 جاده کرج چالوس

96-قبرستان قديم روستای کندور -مرکز روستای کندور

97-قبرستان قديمی ارنگه-غرب روستای ارنگه کيلومتر 15 جاده کرج چالوس

98-قبرستان قديمی هلجرد-روستای هلحرد

99-قبرستان گبری کچان-ابهرک ارنگه

100-قدتگاه آقا سيد علا الدين-روستای ولايت رود دو کيلومتری ديزين

101-قشلاق تپه -محمد شهر-داخل زمينهای کشاورزی روستای قشلاق

102-قشلاق تپه(اوج تپه)-کرج. علی آباد گونه

103-قلعه اريابي-محمد آباد کوی راشته

104-قلعه پلنگ آباد-جاده کرج. اشتهارد روستای رحمانيه

105-قلعه تنگ گسيل-بالای تونل تنگ گسيل کيلومتر 51 جاده کرج چالوس

106-قلعه حيدر آباد-محمد آباد کرج روستای حسين آباد

107-قلعه دختر شهرستانک-جاده چالوس بالای ارتفاعات شهرستانک

108-قلعه دزدبند-سمال دره گل گيله نوک قله شهرستانک

109-قلعه روستاي-روستای کلاک بالا

110-قلعه ری زمين-کيلومتر 36 جاده کرج چالوس

111-قلعه سنگی تنگ بر -داخل روستای تنگ بر

112-قلعه سنگی شاه مردان-بالای کوه جارو

113-قلعه شاه دژ(شاهدزد) -بالای صخره ها مشرف به غرب شهر کرج

114-قلعه صمصام-ورودی شهر کرج

115-قلعه قزل حصار-روستای قزل حصار جاده اشتهارد کرج

116-قلعه کلاک-گرمدره کرج,روستای کلاک بالا

117-قلعه چشمه خاني(قلعه کبری ويسه)-کرچ شمال شرق حصار نرسيده به تونل بيلقان

118-کاخ سليمانيه-کرج دانشکده 

119-کاخ شهرستانک-کيلومتر 49 جاده کرج چالوس,روستای شهرستانک

120-کاخ مرواريد-مهرشهر کرج

121-کاروانسرای شاه-داخل شهر کرج

122-کاروانسرای کندوان -يک کيلومتری غرب ورودی تونل کندوان

123-کاروانسرای بنگه -کرج,محل ينگه امام با فاصله حدود 100 متری جاده

124-امام کوره آجرريزی -روستای بيلقان

125-کوره گچسر -3 کيلومتری جنوب گچسر

126-مسجد جامع -مرکز روستای خور ارنگه

127-مسجد هلجرد -روستای هلجرد

128-مسجد جامع اشتهارد -داخل شهر اشتهارد

129-مسجد جامع -مرکز روستای خور ارنگه

130-هتل گچسر -گجسر

 

برای مشاهده فهرست کامل تری از نام و مشخصات آثار ثبت شده شهرستان کرج روی لینک زیر کلیک کنید

http://www.karaj.info/hplaces.asp

 

برخی از گردشگاه های طبیعی

1- رودخانه کرج و سد امیر کبیر

رودخانه کرج از کوه‌های سر به فلک کشیده رشته کوه‌های البرز در شمال کشور ایران سرچشمه گرفته و در انتها به دریاچه نمک واقع در نزدیکی شهر قم وارد می‌شود. این رودخانه قبلا تمامی باغات شهر کرج و منطقه ییلاقی سرحد آباد و شهر شهریار و ساوجبلاغ را آبیاری می‌کرد ولی در چند سال اخیر به دلیل رشد بی‌رویه در کلان شهر تهران میزان عمده آب این رودخانه برای مصرف شرب به تهران منتقل می‌شود.


سد امیر کبیر (سد کرج) که در مقیاس جهانی یکی از بزرگترین سدهاست اولین سد چند منظوره ایران محسوب می گردد . سد امیر کبیر در شمال شهر کرج و در 25 کیلومتری محور کرج به چالوس واقع شده و دریاچه این سد که به و سیله رودخانه پرآب کرج تغذیه می‌گردد یکی از مهمترین مراکز طبیعی پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان و نمونه نادر خال قرمز است که امکانات مطلوبی را جهت ورزش مفرح و پر طرفدار ماهی‌گیری فراهم آورده است.

ماهی قزل آلا - سد کرج

 

سد امیرکبیر (سد کرج)

 

طول این دریاچه در زمان تکمیل بودن ظرفیت آب پشت سد به مسافتی بالغ بر 5500 متر می‌رسد و محیط بسیار مناسبی برای انواع ورزش‌های آبی از جمله اسکی روی آب و قایقرانی و غواصی است.

 

دریاچه سد کرج

2- غار یخ‌مراد

غار یخ‌مراد واقع در کیلومتر 60 محور کرج به چالوس در روستای کهنه‌ده یکی از دیدنی‌های منطقه کرج است که از نظر زمین‌شناسی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و می‌تواند تفرجگاهی مناسب جهت سیاحان، کوهنوردان و خانواده‌ها باشد.

 

 

 

برای کسب اطلاعات مختصری در باره این غار روی لینک زیر کلیک کنین

http://shalizar.blogsky.com/1387/06/01/post-4/

 

3- پارک شهید دکتر چمران

منطقه خوش آب و هوای کرج یکی از مهمترین مناطق پرورش گل در ایران بوده و گل گوهر شب‌چراغ نیز به طور استثنایی تنها در این منطقه قابل تولید و پرورش است. پارک دکتر چمران از اواسط بلوار سر سبز ورودی اصلی شهر کرج که به همان نام است (بلوار چمران به نام بلوار شیمیایی نیز شناخته می شود) آغاز شده و منطقه وسیعی را تا تپه های کلاک و ورودی جاده چالوس در بر می‌گیرد.

رودخانه کرج از میان این پارک نیمه طبیعی گذر می‌کند و کناره این رودخانه تفرجگاه مناسبی برای اهالی کرج در ایام تعطیل بوجود آورده و نیز این پارک دارای یک شهر بازی زیبا برای بازی کودکان است. از دیگر امکاناتی که در این پارک وجود دارد سینما-تأتر وزارت فرهنگ ایران است که در ضلع شمال غربی این پارک واقع شده و مهمترین سالن اجتماعات هنرمندان و دیگر اهالی کرج است.

 

باغ گلها - پارک شهید چمران کرج

 

4- ارتفاعات و پیست بین المللی اسکی دیزین

از معروف‌ترین و مشهورترین ارتفاعات ایران و جهان است که در شمال کرج واقع گردیده است. این ارتفاعات که در زمستان و بهار پوشیده از برف است مهمترین پیست اسکی کشور و منطقه خاورمیانه را در خود جای داده و همه ساله پذیرای تعداد زیادی از توریست‌های داخلی و خارجی جهت ورزش مفرح اسکی است.

همچنین پیست اسکی روی چمن در فصل تابستان طرفداران زیادی را به سمت دیزین جلب می‌نماید. در تابستان نیز ارتفاعات پوشیده از انواع گل‌های وحشی و گیاهان دارویی و همچنین دارای هوای خنک است. لازم به ذکر است که یکی از مهمترین و مجهزترین امکانات رفاهی و تفریحی شامل هتل و رستوران و تله کابین و تله اسکی در این ارتفاعات وجود دارد .

نمايي از جاده شمشك به ديزين و ورزشكاران منتظر باز شدن راه، ۸/۱۰/۱۳۸۴

نمايي از پيست اسكي دربندسر از جاده شمشك يه ديزين

نقشه راهنماي پيست اسكي ديزين

اسکی بازی در پیست دیزین

تله کابین - دیزین

 

5- جاده کوهستانی کرج به چالوس

جاده کوهستانی و پر پیچ و خم چالوس یکی از نادر ترین جاده‌های کوهستانی در جهان است . نمونه آن در جهان جاده ای است در کشور اروپایی سوییس که در میان کوه‌های آلپ قرار گرفته و  مسافت آن نصف طول جاده کرج به چالوس است‌.

 

نمایی زیبا از جاده کرج - چالوس

 

نمایی زیبا از جاده کرج - چالوس


از دیدنی‌های این جاده می‌توان طبیعت مختلف آن ‌را نام برد که در یک زمان دارای طبیعت خشک، برفی و سرسبز با ابرهای فرو رفته در دل کوه‌های البرز است. از دیگر دیدنی‌های آن قرار گرفتن صخره‌های عظیم بر بالای سر جاده و تونل بزرگ و طویل کندوان را نام برد. كار ساختن تونل كندوان در 27 اردیبهشت سال 1317 (1938ميلادي) به پايان رسيد. ساختن اين تونل به طول 1883 متر در ارتفاع 3030 متري كوههاي البرز 3 سال طول كشيده بود. این تونل که بزرگترین تونل ایران در حال حاضر است جزو تونل های طویل دنیا به شمار می آید. سایت ویکیپدیا (فارسی) درباره این تونل می گوید:

تونل کندوان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/تونل_کندوان

تونل کندوان تونلی است در جاده کرج - چالوس.

این تونل در ۲۷ اردیبهشت ۱۳۱۷ ازطرف رضا شاه افتتاح گردید. قبل از احداث این تونل، راه میان کرج و چالوس پنج ماه از سال غیر قابل تردد بود. [۱] کار ساخت این تونل با ادوات و ابزار آن سالها، تنها سه سال به طول انجامید. [۲] گفتنی است که عملیات تعریضی که از سال ۱۳۷۴ بر روی تونل آغاز شد،بصورت غیر اصولی انجام شده [۳]و با امکانات و ماشین آلات مدرن امروز بیش از هفت سال به طول انجامید. و هزینه‌ای هفت برابر رقم پیش بینی شده (۷۷ میلیارد) داشت [۴] که این امر موجب فشار زیاد بر دولت سازندگی و دستمایه طنزپردازان سیاسی نیز گردید.‏[۵ ]

نام گذاری تونل

محل احداث تونل بسیار صعب العبور بوده و درارتفاع بالایی از کوهستان وجود داشت وآن زمان تجهیزات امروزی برای حفر صخره موجود نبود وباید تونل باتجهیزات ابتدایی حفر می‌شد.برای همین بهترین گزینه انسانی اهالی روستای کندوان که در نزدیکی کوههای سهند زندگی می‌کردند بودند برای همین این تونل به افتخار زادگاه این مردم کندوان نامیده شد.[نیازمند منبع]

منابع:

1. تاریخ بیست ساله ایران. حسین مکی. جلد پنجم نشر ناشر. ۱۳۶۳ تهران

2. سایت آفتاب

3. نقل از سازمان زمین شناسی کشور

4. روزنامه ایران

5.‫طنزنوشته ابراهیم نبوی

 

6- منطقه سرسبز کردان

منطقه کردان یکی از سرسبز ترین و زیباترین مناظر دیدنی کرج را با انبوهی از باغات پر بار کرج را دراختیار دارد و دارای جاده‌ای همانند جاده چالوس در مسافتی کوتاه‌تر از آن و رودخانه ای در کنار آن به همان شکل است که تفرجگاه بسیاری از مردم کرج در ایام تعطیل به خصوص روز سیزده به در است.

 

۷- پل شاه عباسی کرج
پل شاه عباسی در مدخل ورودی شهر، روی رودخانه کرج زده شده است. جاده کرج – چالوس در ضلع شرقی این پل واقع است ، و پل جدیدی که در مدخل شهر ساخته شده ، در ضلع جنوبی این پل قرار دارد.
پل قدیمی کرج در گذشته ارتباط میان ری و تهران را با قزوین و غرب کشور میّسر می ساخت . در سفرنامه ها و اسناد تاریخی بسیار از آن سخن رفته است . حمدالله مستوفی از این پل یاد کرده است.
طول پل 20/61 و عرض آن 80/8 متر است. پل از ابتدای ساخت مورد بهره برداری قرار گرفت ولی در سال 1330 که بر اثر عبور و مرور بسیار به پل خسارات زیادی وارد آمد، با ساخت پل جدید ، رفت و آمد برای حفاظت از این پل تاریخی ، ممنوع شد.
پل دارای دو دهانه است و آب رودخانه از زیر طاق چشمه شرقی عبور می کند. در دوره قاجار و در زمان حکومت فتحعلی شاه ، در داخل جرز قطور بین دهانه کوچک و بزرگ پل ، حجره ای در دو طبقه با طاق نمایی در سمت شمال و جنوب طراحی شد که از آن به عنوان چایخانه و تفرجگاه استفاده می شد.
این پل به دوره صفویه تعلق دارد و بخشی از آن در دوره قاجار مرمت و بازسازی شده است. هر چند براساس شواهد موجود در گوشه شرقی پل ، احتمالاً احداث آن به دوران پیش از صفویه باز می گردد.

عکس های متنوع از جای جای کرج بزرگ:

کوهپایه های البرز

 

 

 

رودخانه کرج

 

آسمان نمای کرج

 

باغ لاله گچسر - جاده کرج - چالوس

 

پارک ایران زمین - عظیمیه کرج

 

جاده چالوس - روستای خوزنکلا

 

زمين چمن مجموعه ورزشی انقلاب كرج

 

ماهی سد طالقان

 

هنرستان هنرهای تجسمی - عظیمیه کرج

 

عکسی از حصار (محل زندگی خودم) پیدا نکردم. شاید بهمین دلیله که هنوز کرجی اصیل توش زیاده. شاید چون هنوز خیلی معروف نیست.

ورودی منطقه دیدنی دره وسیه از حصار

این عکس رو هم خودم از روی پشت بام خونمون (توی حصار) انداختم. اول یه چنار خیلی قدیمی و بزرگ و بعدش منطقه مسکونی عظیمیه و بعد کوه های البرز دیده میشن.

+ نوشته شده در  سه شنبه دهم شهریور ۱۳۸۸ساعت 12:39  توسط Saber  |